“GROWTH STACK” – ŠTA JE TO U STVARI I ZAŠTO VAM JE POTREBAN

Uz rizik da postane beskoristan žargon – termin “growth stack” se brzo proširio, i na granici je da postane dio standardnog vokabulara u 2022 godini. Počnimo sa definicijom tako da ga možemo koristiti u pravom smislu, a ne kao još jedan zvučni izraz. Termin “growth stack”, vodi porijeklo od izraza “growth hacking” ili hakovanje rasta. To je disciplina čiji je cilj brz rast baze korisnika kroz testiranje, analizu i optimizaciju. Terminologija “stack” dolazi iz svijeta developmenta, ali efektivno izražava set alatki koje rade skupa da bi postigle određeni rezultat. Tako da je “growth stack” u stvari set alata za postizanje rasta koje marketari koriste sa fokusom na brzo uspostavljanje korisničke baze.

Zašto je ovaj koncept toliko zvučan? Jedan od razloga je što su se alati značajno poboljšalji u zadnjih nekoliko godina, a mogućnost da se alati integrišu kroz širi digitalni ekosistem je uveliko napredovala. Marketari sanjaju o ovom trenutku, već decenijama, a sada po prvi put mogu zaista postići potpuno integrisan ekosistem sa ograničenom presonalizacijom.

Ključna promjena se desila još deceniju ranije, ali su kompanije počele praviti proizvode sa ciljem da će jednog dana biti dio “growth stacka”, prije nego su se odlučili za samostalna rješenja. Oni koji su bili dovoljno čulni da vide raznolikost digitalnog ekosistema, shvatili su da je “sve u jednom” fantazija i da će alternativnan pristup postati “najbolji u klasi”, a samim tim kako bi lakše radili sa ostalima koji su “najbolji u klasi”.

To znači da alat napravljen u svrsi da postane komponenta u “growth stacku” mora uzeti u obzir integracije i arhitekturu podataka prije nego što uopšte počne razmatrati sam proizvod, koji će na kraju krajeva biti beskoristan, ako ne uspije istovremeno primati podatke i dostavljati ih ostatku ekosistema. Fundamentalno je vrlo jednostavno i uključuje korisničke podatke, podatke o događajima, podatke o kampanjama i administrativne podatke. Sve to mora biti dvostrano od samog starta, tako da arhitektura podataka mora dopustiti podatke koji nisu struktuisani iz svih navedenih vrsta – a oni se onda prikupljaju po potrebi. Potreban je i robustan API koji može unijeti sve podatke, ali i eksporotvati ih.

Sad kad je nova generacija tehnologije stigla i sazrela, marketinški san o potpuno integrisanom digitalnom ekosistemu je postao stvarnost. S obzirom na to, u Aziji je tek započela integracija takvog rada, tok se marketinški timovi i dalje bore sa naslijeđenim sistemima, relativno visokim cijenama – da bi uopšte počeli graditi “growth stack” i sa generalnim manjkom znanja i solucija kada su u pitanju rješenja rasta. Ipak, svima postaje jasno da ako sad ne naprave korak, njihovi će biznisi brzo zaostati, tako da se marketinška trka uveliko ubrzava.

U narednom blogu, pričaćemo o tome koji su ključni elementi i opcije u prostoru a u međuvremeu evo nekoliko savjeta kako početi razmišljati u maniru “growth stacka”:

  • Naučite više o CDP (customer data platform). Ovo je osnovni alat svake ljestvice rasta, i vezivno tkivo koje spaja ostale elemente
  • Izbjegavajte rješenja koja pokrivaju više od jedne komponente “growth stacka”. U takmičarskom svijetu, niko ne može biti najbolji predugo, i ubrzo ćete shvatiti da koliko god vam se sviđalo nešto, uvijek ima bolje.
  • Budite okretni: ključna vrijednost “growth stacka” je to što imate dijelove koji se međusobno mogu skrpiti tako da možete graditi u kontinuitetu 
  • Dobro provjerite API dokumentaciju – ako platforma ne može dobiti podatke ili ih ne daje, nije bitno koliko je dobar performans ili funkcija
  • Počnite birati tehnologiju koja sada može biti dio vašeg “growth stacka”. Ne morate ga odmah izgraditi, ali imajte na umu da dobar koncept i poznavanje tehnologija mogu biti od velike prednosti ostatku ekosistema 

Graditi “growth stack” je put ka osiguravanju budućnosti za vaš biznis. Integrisan i raznolik ekosistem koji se može sistematski unaprijediti tokom vremena je jedini način da preduhitrite njegovo propadanje ili zaostajanje.

Facebook
LinkedIn
Twitter
WhatsApp
Email

if you want to learn more about the trends